jaroslaw.zielinski jaroslaw.zielinski
529
BLOG

Budżet służb mundurowych na 2015 rok

jaroslaw.zielinski jaroslaw.zielinski Polityka Obserwuj notkę 3

                Komisja Spraw Wewnętrznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu  w dniu 21 października 2014 roku rozpatrywała projekt budżetu państwa na 2015 rok
w części 42 – sprawy wewnętrzne, w części 85 – budżety wojewodów w zakresie dochodów i wydatków Państwowej Straży Pożarnej i obrony cywilnej oraz w zakresie rezerw celowych związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym.

            Zabierając głos podczas posiedzenia Komisji oceniłem budżet przeznaczony
na finansowanie zadań przez służby mundurowe jako budżet stagnacji, który nie gwarantuje ich rozwoju pod względem potrzeb modernizacyjnych, inwestycyjnych, organizacyjnych, płacowych czy motywacyjnych. Ogólny wzrost przewidywanych wydatków to zaledwie 2,3% w stosunku do 2014 roku, przy czym w Policji ma on wynieść 1,9%, w Państwowej Straży Pożarnej 3,1%, w Biurze Ochrony Rządu 2,7%. Najgorsza sytuacja dotyczy Straży Granicznej, gdzie w 2015 roku ma nastąpić zmniejszenie wydatków o 1,3%. Mało tego, rządowy projekt budżetu zakłada ograniczenie zatrudnienia w tej służbie o 770 etatów funkcjonariuszy, co wobec dokonanej już redukcji stanu zatrudnienia o ponad 400 etatów w roku 2014 stwarza poważne problemy w dziedzinie ochrony granicy państwowej. Z tego powodu to za Strażą Graniczną przede wszystkim ująłem się w swoim wystąpieniu. Wielkość przyznawanych środków Straży Granicznej zupełnie rozmija się z deklaracjami rządu premier Ewy Kopacz, który mówi o konieczności umocnienia ochrony granic. Powiedziałem, że gdybyśmy mieli odpowiedzialny rząd, wobec aktualnego zagrożenia
ze strony imperializmu rosyjskiego należałoby oczekiwać działań na rzecz wzmocnienia Straży Granicznej poprzez podwyższenie jej zdolności do natychmiastowego przywrócenia pełnej kontroli granicznej, co wymaga większej sprawności oraz niezbędnych środków finansowych. Należałoby oczekiwać nawet pilnej nowelizacji ustawy o Straży Granicznej, która rozszerzałaby zadania tej formacji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa o funkcje wojskowe. Zamiast tego rząd Ewy Kopacz tnie wydatki na Straż Graniczną i zmniejsza stan osobowy funkcjonariuszy. Choćby ten jeden przykład pokazuje, jak rząd koalicji PO-PSL w dalszym ciągu lekceważy nasze bezpieczeństwo.
 
            Odpowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych Pani Elżbiety Piotrowskiej na pytania zadawane przez posłów, w tym przeze mnie, na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych w dniu 22 października 2014 roku tylko utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że mamy w dalszym ciągu, tak jak przez ostatnich 7 lat, wciąż do czynienia z całkowitą rozbieżnością składanych deklaracji i rzeczywistych działań, czyli z nieustannie składanymi pustymi obietnicami bez pokrycia. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka